PIC Nedir? (Mikrodenetleyici) #1

Herkese Merhaba Dostlar

Madem böyle bir site kurduk, o halde böyle bir seri başlatmak gerekiyordu. Öncelikle PIC nedir, ne işe yarar, neler yapılır, nasıl programlanır bunları cevaplamaya çalışalım.Daha önce hiç görmemiş duymamış olabilirsiniz telaş etmeyin sandığınız kadar zor bir konu değil ama çokta basit olduğunu söyleyemem.Arkadaşlar öncelikle PIC ın temel mantığını nasıl programlandığını öğrenirseniz istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz.Yani gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.Peki o zaman ;

PIC nedir ? Neden PIC denince aklımıza mikrodenetliyici gelir?

PIC aslında bir mikrodenetleyicidir. Daha doğrusu PIC, mikrochip firmasının üretmiş olduğu mikrodenetleyicilerin model ismidir. PIC16F84 PIC16F887 gibi bir çok modelleri mevcuttur.Bu markanın ürünleri o kadar çok kullanılmıştır ki, artık PIC denince akla farklı marka ve modelde de olsa mikro denetleyici gelir.Peki o zaman;

Mikrodenetleyici nedir ?

Oldukça küçük boyutlarda olan, CPU, RAM, ROM, I/O ve benzeri birimleri içinde barındıran programramlanabilir elektronik bir elemandır. Makine dili, Assembly dili,  C programlama dili gibi bir kaç farklı dili desteklediği için istediğimiz dilde programlayabiliriz. Bunların tabiki artı yönleri ve eksi yönleri vardır. Bazende yapılacak işe göre dil seçimi yapılmalıdır. Fakat çok çok fazla hassaslıkta iş yapılmayacaksa pek bir önemi yoktur. Çamaşır makineleri, buzdolapları, mikrodalga, robot, hatta arabalarda dahi, günümüzde pek çok yerde kullanılıyor.Genelde kullanım alanları endüstri ve otomasyon alanlarıdır.

Bir kaç ”MİKRODENETLEYİCİ

.

Genelde Mikrodenetleyici ile Mikroişlemciler birbiri ile karıştırıabilir. Aslında aralarında çok fazla farklar vardır. Mikroişlemciler çok entegreleri sistemlerdir.Yani Mikroişlemcinin çalışabilmesi için RAM, ROM, I/O gibi birimlere ihtiyaç duyar. Adı üstünde mikroişlemci sadece işlemciden oluşan bir entegredir. Mikrodenetleyicisi ise tek entegreli elemandır bütün birimleri içinde barındırır. Mikroişlemcilerin kullanım alanları bilgisayarlardır. Bu iki eleman birbirileri ile karıştırılmamalıdır.

Bir kaç “MİKROİŞLEMCİ

Giriş için bu kadar bilgi yeterlidir.Bir sonraki yazımızda nasıl programlanır, programlamak için neler gereklidir bunları yazmaya çalışacağım.Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Not : Burada verdiğim bilgiler yüzeysel bilgilerdir tabiki eksikler olacaktır. Kolay Gelsin iyi çalışmalar.

PIC Nedir? (Mikrodenetleyici) #1” için bir yorum

  • Ocak 11, 2017 tarihinde, saat 17:58
    Permalink

    Elinize sağlık pek teknik bilgi olmasa da güzel bir paylaşım

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir