Mikrodenetleyici Programlama #2

Herkese Merhaba Dostlar

Evet bir önceki yazımızda mikrodenetleyici nedir ne iş yapar yüzeysel olarak konuşmuştuk.O yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer bir mikrodenetleyici programlamak istiyorsak bize bir kaç malzeme lazım olacaktır. Bunlar ;

1-Bilgisayar

2-Mikrodenetleyici

3-Program yazmak için dil programları

4-Yazılan programı mikrodenetleyiciye atmak için gereken elektronik kart

Eğer ben sadece yazılımı öğrenmek istiyorum bilgisayar üzerinden simülasyon kullanarak programlayacağım derseniz size proteus programını öneririm. Proteus ile yakında bir kaç uygulama yaparak sizinle paylaşacağım.

Birinci maddeyi geçiyorum zaten bir bilgisayar temin edebilirsiniz.İkinci madde bir mikrodenetleyici, burada seçeceğiniz mikrodenetleyici size kalmış bir şey. Yapacağınız projeye göre biraz araştırarak seçimler yapabilirsiniz. Peki neye göre seçeceğiz?

1-Kaç adet giriş ve çıkış pinlerine ihtiyacımız var?

2-Çalışma hızına, (frekansına) yapacağımız projede hıza ihtiyacımız var mı? 

3-Hafızaya, yazacağımız programın boyutu ne kadar olacak?

Aslında bu işte benim gibi yeniyseniz ve basit işler yapacaksanız dikkat etmeniz gerekenler genellikle kaç giriş/çıkış ihtiyacımız olduğu, çalışma frekansı ve hafızadır.Eğer özel bir proje üzerinde çalışıyorsanız daha detaylı araştırma yapmanızda fayda var.

Üçüncü ve en önemli kısma gelelim, programlara.Burada ilk başta hangi programlama dilini seçecekseniz ona göre program seçimi yapmalısınız.Ben Assembly dilini kullanacağım bu yüzden kullanacağım programlar;

1-Not defteri

2-MPLAB

3-Programı mikrodenetleyici atmak için herhangi bir program

Eğer siz başka bir dil kullanacaksanız bunlar pek bir işinize yaramayacaktır.Not defteri zaten her bilgisayarda olan bir programdır.MPLAB programı bir derleyicidir. Yaptığı iş not defterinde yazdığınız assembly kodlarını hex uzantısı olarak makine diline çevirmeye yarar.Aşağıdaki gibi bir arayüze sahiptir.

Dördüncü ve son gereken malzeme bir elektronik kart.Bu olmazsa olmazlardan biridir. Bilgisayar üzerinde yazdığınız programı mikrodenetleyiciye atmak istiyorsanız muhakkak bir elektronik karta ihtiyacınız vardır.Aşağıda gördüğünüz gibi bir elektronik karttır.

Peki ben burada sizlere ne anlatacağım?

Şimdi öncelikle itiraf etmek gerekirse bu işte bende sizin kadar yeniyim fakat bu hiç bir şey bilmiyorum anlamına gelmez. Ben burada bu yazıları sizlere, eğer bu dersi alıyorsanız dersinizi geçmenize yada basit projelerinizde yardımcı olmak amacıyla yazıyorum. Kullanacağım mikrodenetleyici PIC16F84 olacaktır.Aslında kullanacağınız mikrodenetleyicinin pek bir önemi yoktur burada önemli olan mantığını anlamaktır.Eğer siz programlamanın mantığını anlarsanız programlamada değişen tek şeyin kullanacağınız kelimeler olduğunu anlayacaksınız.

Not : Burada verdiğimiz bilgiler yüzeysel bilgilerdir tabiki eksiklerimiz olacaktır. Ben bildiklerimi aktarmaya çalıştım.Bilgi paylaştıkça çoğalır. Kolay Gelsin iyi çalışmalar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir