Mikrodenetleyici Programlama #5 “Proteus Simülasyon”

Herkese Merhaba Dostlar

Bugünkü konumuz geçen yazımızda PIC16F84 ile 8 adet led yakmayı görmüştük.Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hemen vakit kaybetmeden anlatmaya başlayayım. Bunu yazarak zor anlatırım diye videoya çekmek istedim sayfanın en altından videoya ulaşabilirsiniz.

Evet ilk başta MPLAB programının yazdığımız metin belgesini görebilmesi için metin belgesinin uzantısını .asm yapmak zorundayız. Bunun için bilgisayarımızın klasör seçeneklerini açmalıyız ve yukarı bulunan görünüm sekmesinden “bilinen dosya türleri için uzantıyı gizle” işaretini kaldırmalıyız. Bunu yaptıktan sonra .txt olan metin belgesini .asm olarak değiştirelim. Buraya kadar yaptıysak MPLAB programımızı açabiliriz.

MPLAB programının mikrodenetleyicimizi tanıması için ufak bir ayar yapmamız gerekiyor. Bunun için yukarıda bulunan menülerden “CONFİGURE” ardından “SELECT DEVİCE” tıklıyoruz. Buradan PIC modelimizi seçiyoruz.Buraya kadar sorunsuz geldiysek OPEN seçeneğine basarak .asm uzantılı metin belgemizi çağırıyoruz.Ardından yine yukarıdaki menüden PROJECT kısmında bulunan QUİCKBUİLD seçeneğine tıklıyoruz. Ve programımızda herhangi bir hata yoksa derleyici bize .hex uzantılı makine diline çevrilmiş programımızı verecektir. Sırasıyla resimleri koyacağım aşağıya.

Program hazır. Şimdi proteusta devremizi kurmaya. Alınacak malzemeler ;

1 ADET PIC16F84A                  —MİKRODENETLEYİCİMİZ

8 ADET RES                              —DİRENÇ    470 ohm olarak ayarlayınız.

8 ADET LED-GREEN             —LED            istediğiniz rengi seçebilirsiniz.

8 ADET GROUND                   — TOPRAK

Aşağıya koyacağım resime göre devrenizi kurun.

 

Ve ardından PIC16F84 e çift tıklayarak program File bölümünden .hex uzantılı dosyamızı seçelim. Sol altta bulunan play tuşuna basarak simülasyonumuzu çalıştıralım. İŞTE BU KADAR

 

Arkadaşlar elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım. Neden bu kadar ayrıntıya girdin diyecekler olabilir unutmayın bu işe yeni başlayan arkadaşlarımızıda düşünmemiz gerekiyor. Eksik anlatmışsın diyenlerde olabilir onlarda kusura bakmasınlar hatamız varsa. Umarım yararlı bir anlatım olmuştur. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere.

 

 

Not : Burada verdiğimiz bilgiler yüzeysel bilgilerdir tabiki eksiklerimiz olacaktır. Ben bildiklerimi aktarmaya çalıştım.Bilgi paylaştıkça çoğalır. Kolay Gelsin iyi çalışmalar.

 

 

 mikrodenetleyiciler, mikrodenetleyici nedir ,mikrodenetleyiciler pdf
,mikrodenetleyici dersi, mikrodenetleyici uygulamaları, mikrodenetleyici komutları
,mikrodenetleyici projeleri, mikrodenetleyici ile analog işlemler
mikrodenetleyici ile dijital işlemler, mikrodenetleyici assembly programı,
mikrodenetleyici adresleme modları, mikrodenetleyici assembly dili,
mikrodenetleyici blok diyagramı, mikrodenetleyici bitirme projeleri,
mikrodenetleyici bitirme tezi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir